Kolorowe i nowoczesne wnętrza
Kolory bardzie zdecydowane, intensywniejsze najlepiej stosować w dużych wnętrzach, tak by można je było oglądać z większej perspektywy. Niewątpliwie ciemniejsze kolory pomniejszają optycznie wnętrze, lecz malowane na odpowiednich fragmentach zmieniają również jego proporcje. Dlatego jeśli np. pomieszczenie jest bardzo długie i wąskie możemy zniwelować to wrażenie malując krótsze ściany ciemniejszym kolorem, co optycznie je do siebie przybliży. Kolory mocniejsze o ciepłej barwie tworzą też odpowiedni nastrój, dlatego kolor purpury, wiśni czy czekolady może doskonale sprawdzić się w naszej sypialni. Pamiętajmy przy tym o zasadzie równowagi – przy ciemnych ścianach jasne umeblowanie.
Osoby, które zdecydowały się na szare meble kuchenne na wymiar, a chcą uzyskać efekt stylu skandynawskiego, powinny rozważyć jasne, stonowane barwy na ścianach. Idealna będzie odporna na zabrudzenia farba w kolorze białym. W związku z tym, że odcieni bieli mamy naprawdę sporo, każdy może dobrać ten odpowiedni dla siebie, w zależności od tego, czy zależy mu na bardziej chłodnym, czy jednak przytulnym klimacie w kuchni.
Przy urządzaniu kuchni kłopotliwa jest zawsze przestrzeń pomiędzy blatem, a szafkami wiszącymi. Ta część kuchennej ściany doskonale będzie się prezentowała, jeśli wyłożymy ją kaflami przypominającymi białą cegiełkę lub jasnoszarą bądź szaro – białą mozaikę
Powierzchnie ścian nie muszą być gładkie. Planując całe wnętrze możemy zaakcentować wybrane miejsca odpowiednimi strukturami, które oświetlone punktowo nabiorą swoistego charakteru trójwymiarowej faktury. Efekt urozmaiconej struktury uzyskamy z masy ze szpachli pomalowany farbą emulsyjną czy z gotowej masy mineralnej z dodatkiem naturalnych kruszyw, które doskonale sprawdzają się w miejscach przejść, przewężeniach lub ścianach sąsiadujących ze schodami. Istnieją też stiuki matowe, welurowe dające efekt zamszowej tapety, które znakomicie nadają się do wnętrz wyciszonych, tj. gabinet czy sypialnia.
Pamiętajmy, że bez względu na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, wszelkie działania musimy poprzedzić zrobieniem odpowiedniej wielkości próbek kolorystycznych ( min. 1x1 m), które pozwolą nam uniknąć niepożądanego efektu.
Dobrze urządzone wnętrza są nie tylko piękne, ale także przemyślane, funkcjonalne i sensownie zaprojektowane. W każdym domu powinno się jasno wyznaczyć strefę dzienną i nocną, a każda z nich powinna mieć nieco inny charakter i przeznaczenie. Strefa nocna to miejsce relaksu i prywatnych przestrzeni domowników, które każdy z nich może urządzić według własnego pomysłu i zmysłu estetycznego, natomiast strefa dzienna powinna być bardziej reprezentacyjna.
Dokonując wyboru kolorów wnętrza, warto zastanowić się, które farby są odpowiednie. Każda gama kolorów: ciepła, zimna, ciemna, jasna - tworzy określony efekt. Wybierajmy jeden kolor dominujący, który zastosujemy na ścianach, jego odcienie zaś na tkaninach i dodatkach. Inne barwy mogą zagrać rolę akcentów.
Wybierając kolory do konkretnego wnętrza, warto bliżej przyjrzeć się tzw. kołu barw. Obejmuje ono dwanaście kolorów - podstawowe, pochodne oraz „mieszane”, które są połączeniem pierwszej i drugiej grupy. Przyglądając się kołu barw bardzo szybko zorientujesz się, jakie odcienie idealnie do siebie pasują. Jeśli zależy Ci na urozmaiconej, ale harmonijnej aranżacji, postaw na zestawienia pokrewne, czyli wybierz odcienie, które w kole barw są usytuowane obok siebie. Błyskawicznie zauważysz, że fiolet rzeczywiście pięknie komponuje się z niebieskim, a czerwień z pomarańczowym i żółtym. Niektórzy nazywają to harmonią analogiczną. Dzięki niej uda Ci się stworzyć barwną, ale stosunkową bezpieczną stylizację.